Co nam dają gry komputerowe?

Niejednokrotnie słyszałeś, szczególnie od starszych osób, że grając marnujesz swój czas i potencjał? Nic bardziej mylnego! Gry komputerowe pozwalają nam rozwijać się w wielu obszarach. Będziesz zaskoczony, jak wiele zyskujesz grając.

Wspomaganie procesów poznawczych

W trakcie przechodzenia gry używasz, jednocześnie wspomagając, wiele ważnych funkcji naszego umysłu. W zależności od rodzaju gry ćwiczysz planowanie i myślenie strategiczne, trenujesz pamięć, a także zwiększasz szybkość reakcji na bodźce. To wszystko jest ważne w życiu codziennym przy rozwiązywaniu różnych problemów, ale także w szkole i pracy, a w przyszłości szczególnie zaplusuje, ponieważ to, jak wykorzystujemy swój mózg w młodości ma przełożenie na sposób naszego starzenia się.

Rozwój językowy

Wielu graczy decyduje się na grę w języku angielskim, a część gier w ogóle nie jest dostępnych w wersji polskiej. Praktyczne i dobrowolne użycie języka obcego daje znacznie lepsze efekty, niż uczenie się długiej listy słówek na pamięć (choć czasami i to jest niezbędne).

Poznawanie nowych kultur

Jest to kategoria rozwoju bardzo bliska nauce języka – w części gier mamy szansę na pogłębienie swojej wiedzy o innych kulturach dzięki przebiegowi fabuły. Nie zapominajmy jednak o tym, że spora liczba gier umożliwia nam poznanie nowych osób, niektórych z bardzo odległych zakątków świata. Wystarczy odrobina chęci, aby nawiązać znajomość, która utrzyma się także poza światem gry.

Mniej koszmarów

Istnieje teoria, że koszmary są nam potrzebne, abyśmy byli przygotowani na trudne sytuacje w realnym życiu. Badacze udowodnili, że osoby grające regularnie mają mniej przerażających snów, niż pozostali. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – przechodzą oni przez wiele różnych kryzysów w trakcie grania, dlatego nie potrzebują dodatkowej stymulacji we śnie.