Escape room

Kiedy pojawiła się ta gra, nie było wielu. Teraz, jako wydawca, już prawie nie należysz, jeśli nie masz w swoim portfolio gry „Escape-Room-in-a-box”. W tej chwili grałem trzy. Mianowicie Odblokuj!, Wyjdź z gry i Escape Room the Game. W nadchodzącym okresie powiem ci, co myślę o tych grach w tym nowym gatunku, bez podawania szczegółów.

Streszczenie w języku angielskim poniżej.

Escape Room gra najbardziej przykuwa moją uwagę. Otrzymasz dzięki temu bardzo ładny dekoder. Akumulator jest włączony, a zegar może odliczać czas. Robi to wesoło, z złowieszczą melodią w tle lub bez niej, jeśli przeczytałeś wstępny tekst swojej „śmietanki” i otworzyłeś pierwszą kopertę.

Pierwsza koperta zawiera wiele elementów układanki. Może to być naprawdę wszystko: litery, karty, przegląd pomieszczenia, w którym się znajdujesz, lub innego rodzaju przedmioty. Wszystko ma związek z sytuacją, w której się znalazłeś. Ostatecznie rozwiązanie zagadek przed tobą prowadzi do konieczności wprowadzenia określonego kodu w dekoderze. Mogą to być cyfry, litery, a nawet kształty.

Zrobili to całkiem zabawnie. Pudełko zawiera dużą liczbę kluczy, a znajdziesz na nim wszystkie te przedmioty. Wkładając te klucze w prawidłowej konfiguracji do otworów w górnej części dekodera, można usłyszeć poprzez dźwięk, czy kod jest poprawny i czy można przejść do następnej koperty. Natychmiast rozpoznajesz rodzaj dźwięku, który musisz zrobić. Robisz to trzy razy. Każda nowa koperta przenosi Cię do nowych zagadek, nowych zagadek i nieco dalej w historii.

Czy masz trudności, nie wiesz, gdzie szukać? Nie ma problemu Co kilka minut słyszysz inny dźwięk i jest to znak, że możesz przeczytać kartę podpowiedzi, jeśli jej potrzebujesz. Czy osiągnąłeś już punkt, o którym mówi mapa? Dobra wiadomość Jeśli są to nowe informacje, możesz poszukać ich ponownie.

Każda historia jest inna. Na przykład będziesz musiał uciec z więzienia, walczyć z epidemią wirusów, zapobiec atakowi terrorystycznemu lub utorować sobie drogę do świątyni Azteków. Wszystko równie ekscytujące.

To sprawia, że ​​gatunek jest tak zabawny. Napięcie. I trudno jest uzyskać taką samą atmosferę, jak w (dobrym) pokoju ewakuacyjnym na stole. Nie chodzi tylko o rzucanie zagadkami na stół i odliczanie zegara od 60 minut do zera. Nie, w pokoju ewakuacyjnym wchodzisz w interakcje ze swoim otoczeniem. Poruszanie, odczuwanie, wąchanie. Pokój jest złożony. Tu i tam przedmiot. Czasami istotne, ale czasem nie pomaga w rozwiązaniu jakiejkolwiek tajemnicy, ale poprawia nastrój.

W grach typu „Escape-room-in-a-box” musisz zrobić to samo. Przynajmniej tak mi się wydaje. Musisz wciągnąć gracza w historię, ale nie powinna ona być zbyt narracyjna. Przychodzę tutaj, aby rozwiązywać zagadki lub łamigłówki, tylko dla historii czytam książkę lub oglądam dobry film. Masz do czynienia z delikatną równowagą między łamigłówką a historią, tematem a zagadkami.

Myślę, że Escape Roomowi gra odnosi w tym bardzo dobry sukces. Zwłaszcza z zagadkami w pierwszych dwóch kopertach każdego kremu, radzą sobie bardzo dobrze, aby historia służyła głównemu elementowi, łamigłówkom, ale wciąż wciągają cię w ten świat.

Trzecia koperta, w której mogłoby się wydawać, że wszystko powinno tu prowadzić, koniec, najważniejszy moment, był kilka razy rozczarowaniem. Nie żeby było źle czy nie, ale mieliśmy przypadek „Czy to jest to?” Może to mieć związek z oczekiwaniami, które mieliśmy przed i podczas gry.

Co powiedziałem, nadal masz pomysł, że gra powinna zmierzać do punktu kulminacyjnego i odczuwasz to również z powodu upływającego czasu. To trochę rozczarowuje, jeśli otworzysz ostatnią kopertę i dość szybko rozwiążesz zagadkę.

To naprawdę komentarz przesiewacza komarów, ponieważ gra jest ekscytująca i pełna wyzwań. Zagadki są bardzo różne i szczególnie zabawne do wymyślania i do rozwiązywania. Tematycznie, Escape Room de Game jest również dość silny w porównaniu do Unlocka! i wyjdź.

Ciekawi mnie też, co jeszcze mogą przynieść. „Escape-Room-in-a-box” ma tę wadę, że nie ma się namacalnego fizycznego pokoju ewakuacyjnego, ale ta wada ma również tę zaletę. Możesz łatwo przekroczyć granice czasu i przestrzeni. Dzięki fizycznemu Escape Roomowi nadal jesteś ograniczony limitami swojego pokoju, w Escape Room the Game i innych gatunkach w zasadzie nie masz żadnych ograniczeń w tym obszarze. „Pokój” może być na przykład miastem lub krajem. To cię ciekawi.

Cztery rozszerzenia czekają więc wesoło w mojej szafie, aż można je zagrać, chociaż to czekanie staje się dość trudne.

Escape Room Gra jest obowiązkowa dla każdego, niezależnie od tego, czy jesteś fanem Escape Rooms, czy nie. Jeśli nigdy nie odczuwałeś pokusy, aby zamknąć się w pokoju przez godzinę, jest to okazja, aby spróbować, czy podoba ci się to doświadczenie, zaczynając od gry w bezpiecznym otoczeniu własnego salonu. Nie pozwól, aby argument „tak, ale możesz zagrać tylko raz” Cię powstrzyma. Oczywiście mają rację, ale w zamian otrzymujesz bardzo miłe i intensywne doświadczenie. I, szczerze mówiąc, jeśli kupisz cztery bilety do kina na półtorej godziny filmu, jesteś znacznie droższy. Myślę, że nawet liczba graczy na polu jest nieprawidłowa. Mówi od trzech do pięciu graczy. Możesz łatwo zagrać w tę grę z dwoma graczami. Wszystkie cztery misje w pudełku nie zawierają niczego, co absolutnie musiałem być dla trzech. Możesz więc grać w nią od dwóch do pięciu graczy. Tylko lepiej.