Gry komputerowe: dlaczego są tak popularne?

Od dzieciństwa chęć zabawy rozwija się u każdego dorosłego. Potrzebujemy tej przyjemności, aby spędzić wolny czas, a także przezwyciężać niektóre z nieprzyjemnych zdarzeń, które napotykamy w naszym codziennym życiu.

Wróćmy do przeszłości – w roku 1972 wypuszczono legendarną grę komputerową “Pong” autorstwa Atari. Prosta gra w tenisa stołowego była pierwszym popularnym automatem do gier i sprawiła, że elektroniczne “cacko” stało się niemal stałą częścią naszego społeczeństwa. Wkrótce powstało wiele bardziej złożonych gier, zarówno na arkadę, jak i na pierwsze domowe konsole. Dzisiaj gry komputerowe są stałym elementem naszego społeczeństwa i bez niego nie można sobie wyobrazić życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o zwykłe zwykłe gry na smartfonie lub skomplikowane gry fabularne z realistyczną grafiką na wysokiej klasy komputerze do gier, teraz możemy grać kiedy chcemy.

W dzisiejszym świecie, napędzanym najnowocześniejszymi środkami komunikacji, ludzie zwykle mają bardzo mało wolnego czasu. Pracujemy dzień i noc, i mamy mało czasu na “grę”. Jedną z opcji dla graczy, którzy mają mało czasu, ale szukają relaksu, może być gra w Internecie.

Zalety i wady bycia online w naszych czasach

Mając możliwość komunikowania się w globalnej sieci, istnieją oczywiście również kontrowersyjne opinie na temat gier online i ich wpływu na życie ludzi przez wiele lat. Zbyt duża część życia przy konsoli, zbyt mała “prawdziwa” komunikacja z innymi istotami ludzkimi, jest szkodliwa dla niektórych, podczas gdy inni są nawet przekonani o uczeniu się i pozytywnym wpływie gier cyfrowych. Technicznie bardziej wyrafinowany sprzęt, gry z realistyczną grafiką lub nowe technologie, takie jak okulary VR. Sony PlayStation VR, która pozwala nam doświadczać gier jeszcze bardziej intensywnych, ale coraz więcej osób ląduje na wirtualnych światach.

Młodzi ludzie odrzucają społeczeństwo, nie uczestniczą już w prawdziwym życiu i wyraźnie uciekają w światach fantasy. Ale agresja nie jest spowodowana bynajmniej grą w gry komputerowe, tutaj jest o wiele więcej czynników od prawdziwego życia. Jednak obecne badania zwykle nie pozwalają wykryć bezpośredniego związku między grami komputerowymi a przestępczością! Ale jednym problemem może być ilość czasu spędzanego przez graczy na graniu w gry, ponieważ gra może uzależniać. Każdy, kto codziennie siedzi przed komputerem wiele godzin, z czasem zapomina o prawdziwym życiu.

Rodzice powinni więc mieć oko na zachowanie dzieci i zapewniać im uznanie poza tym wirtualnym światem. Wtedy dzieci mogą rozwinąć zdrowe korzystanie z odpowiednich gier komputerowych i uzyskać z nich pozytywną korzyść.

Przecież gry cyfrowe mogą mieć pozytywny wpływ na nasze życie, czy to uczenie się gry w zabawny sposób, porównywanie się z innymi graczami w zawodach sportowych czy po prostu relaks. W grach zręcznościowych, na przykład, ćwiczone są umiejętności logiczne i motoryczne, gry zespołowe pozwalają nam walczyć z podobnie myślącymi ludźmi w zespole, a szybkie strzelanki szkolą naszą zdolność reagowania. Amerykańscy naukowcy zaobserwowali lekarzy specjalizujących się w chirurgii laparoskopowej, którzy wykonują zabiegi przy użyciu bardzo delikatnych instrumentów optycznych. Grupa, która grała regularnie na komputerze, była o 27 procent szybsza w interwencjach i popełniła 37 procent mniej błędów.

Gra komputerowa jako zjawisko masowe

Oprócz relaksu i przyjemności z gry, gry komputerowe oferują również wysoki poziom interakcji i czasami można grać za darmo. Oprócz wielu darmowych gier przeglądarkowych dostępnych na komputerze, większość gier można również pobierać i odtwarzać na smartfonie jako aplikację bez żadnych kosztów. Modele „free2play” pozwalają z jednej użytkownikowi do gry za darmo, ale również możliwość dzięki ofercie dewelopera „ulepszenia” swojej postaci.

Ponadto, światowy fenomen Pokemon Go skorzystał z tego modelu Free2Play, aby przekonać jak najwięcej graczy do zainstalowania aplikacji, a następnie przejść do polowania na wirtualne pokemony. W lipcu 2016 roku gra dała się we znaki ponad 28 milionom graczy, którzy postanowili wyjść na zewnątrz i polować na Pokemona. Prawie każdy posiada smartfona, gra jest łatwa w użyciu i odpowiednia dla prawie wszystkich grup wiekowych. Ponadto, wzbudza instynkt zbieracza w nas i na podstawie „rozszerzonej rzeczywistości” możemy zwłaszcza poza naszym domem, być zachęconym do odkrywania świata.