Niebezpieczeństwo w grach komputerowych

Gry komputerowe stały się integralną częścią zajęć rekreacyjnych dzieci i młodzieży oraz wielu dorosłych. Oferta staje się coraz bardziej urozmaicona i na rynku jest coś dla każdego gustu, wieku i rodzaju gracza. Opinia dorosłych o tym hobby jest różnorodna. Wielu rodziców już grało w dzieciństwie i rozumie fascynację. Inni stykają się z grami z mieszanymi uczuciami lub odrzuceniem. Czasami rodzime dramaty ewoluują, jeśli chodzi o czas trwania i naturę gier komputerowych. Obawy często wynikają z niewiedzy. Coraz trudniej jest śledzić świat gier cyfrowych. Obecne konsole do gier są oparte na multimediach, a smartfony i tablety stały się także urządzeniami do gier. Wiele gier jest obsługiwanych wyłącznie w Internecie, czasami mają nieprzejrzyste modele płatności i nie posiadają ustawowego wskaźnika wiekowego. A to jeszcze nie wszystko: niepokojące są także potwory, takie jak “zabójcze gry” czy nawet “strzelanki z perspektywy pierwszej osoby”. Wezwanie do ochrony prawnej swoich dzieci i poradnictwo informacyjne przez kompetentnych rodziców jest głośne i niemal desperackie.

Gry komputerowe i niebezpieczeństwa

Tak duże, jak świat gier, tak wielkie są dobra zabawa, wybór, a przede wszystkim możliwe zagrożenia w grach online. Ochrona mediów młodzieżowych w globalnym świecie sieci nie może być zagwarantowana wyłącznie przez przepisy prawne. Jest to raczej ogólne zadanie społeczne, które zaczyna się w domu. Spraw, aby Twoje dzieci stały się silne i pomóż im radzić sobie z doświadczeniami w świecie cyfrowym w sposób odpowiedzialny i pewny. Nie powinno to dotyczyć tylko “CZY”, ale także i przede wszystkim “JAK”.

Wykryto zagrożenie – niebezpieczeństwo zostało zbanowane?

Szczególnie w grach online ważne jest, aby zagwarantować, że nie zostaną naliczone żadne regularne koszty i zagwarantowana zostanie prywatność. Dzieci powinny być w stanie przerwać grę w dowolnym momencie i nie być zmuszane przez innych graczy do dłuższego pozostania przy komputerze.

Pozwól dziecku pokazać swoją grę komputerową i wypróbuj ją samodzielnie. To pokaże, że interesujesz się rozrywką Twojego dziecka i możesz zrozumieć, co sprawia, że Twoje dziecko ekscytuje się grą. Wymiana informacji tworzy podstawę zaufania między rodzicem a dzieckiem, niezbędną dla cyfrowej przyszłości. To jest podstawa dla twojego dziecka, aby mogło zwracać się do Ciebie, nawet gdy pojawiają się problemy lub obawy.

Nie chcę jeszcze spać, nie jestem zmęczony!

Rozwiązywanie ekscytujących zadań i przeżywanie wspaniałych przygód – nie zawsze łatwo jest dzieciom i dorosłym wyłączyć komputery lub konsole. Jasne zasady ustalane z wyprzedzeniem w rodzinie, jak często i jak długo dzieci mogą bawić się na ekranie, pomagają. Jeśli dojdzie do sporu o czas trwania gry, zachowaj spokój i wyjaśnij faktyczną sytuację. Kompromisem może być umożliwienie dzieciom bawienia się do końca poziomu. Są to zasady szczególnie ważne w grach online, ponieważ są kontynuowane w czasie rzeczywistym lub są wykonywane razem w zespołach. Mogą łatwo poddawać dzieci presji społecznej. Dzieci w wieku poniżej dziesięciu lat powinny na ogół korzystać z takich gier online z rodzicami.

Gry komputerowe nie mogą prowadzić do zaniedbania pracy domowej, jedzenia razem lub spotkań takich jak trening sportowy. Dlatego zaleca się stosowanie stałych reguł, kiedy i jak długo można grać. Internetowe gry fabularne mogą prowadzić do nadmiernej gry, ponieważ są bardzo czasochłonne. Każda gra, która nie ma oficjalnego zakończenia, na przykład Counter Strike, może prowadzić do nadmiernej gry.

Dzięki poniższemu kwestionariuszowi możesz ocenić aktywność gracza (Twojego dziecka lub siebie):

• Ciągle myślę o mojej obecnej grze i kiedy mogę chcę zagrać jeszcze raz.

• Spędzam więcej czasu przy komputerze niż wcześniej. Czas, w którym gram, jest coraz dłuższy.

• Nie ograniczam mojego czasu gry.

• Staję się niespokojny, kapryśny, rozdrażniony lub przygnębiony, kiedy nie mogę grać przez dłuższy czas.

• Zwykle gram dłużej, niż zamierzałem grać.

• Nie obchodzi mnie, czy szkoła, moja praca, mój związek czy przyjaźń cierpią z powodu tak dużej ilości gry.

• Nie śledzę, ile czasu spędzam grając w gry. Jeśli muszę, też kłamię.

• Wolę grać, niż rozwiązywać problemy w moim życiu.

• Gra ma fizyczny wpływ na mnie (bolą mnie nadgarstki, głowa, itp.)

Jeśli gracze zaznaczyli cztery zdania, istnieje niebezpieczeństwo. Jeśli jest ich sześć, istnieje duże prawdopodobieństwo niekontrolowanego zachowania w grach, w takim przypadku wskazane jest poszukiwanie profesjonalnej pomocy. Kryteria te mogą służyć jako przewodnik do oceny Twojego dziecka.

Faktem jest, że wszelkie prośby o zmianę korzystania z komputerów przez rodziców mają groźny wpływ na dziecko. Zasadniczo dziecko powinno być nie tylko pozbawione czegoś, ale także obdarowane czymś, tj. nagradzać alternatywne zachowania. Atrakcyjne alternatywy dla sensownego wykorzystania czasu, takich jak wycieczki, spotkania z przyjaciółmi, sport lub po prostu „analogowych” hobby może zapobiec złym nawykom.

Darmowe, ale nie za darmo

Większość gier online jest początkowo w zasadzie darmowa, ale finansuje się płatnymi rozszerzeniami. Ten model nazywa się “Freemium”, połączenie “darmowych” i “premium”, takich jak oferty wypłat za dodatkowe rundy gry lub elementy gry, które zwiększają sukces gracza. Ważne jest, aby przekazać dziecku, że te oferty kosztują prawdziwe pieniądze. Bez zgody rodziców małoletni nie mogą zawierać umów, które ponoszą koszty. Wyjątek stanowi sytuacja, w której nastolatek płaci za ulepszenia kieszonkowe. Innym ważnym źródłem dochodów dla twórców gier jest reklama na stronie internetowej, a nawet w grze. Często sama ta reklama jest bardzo zabawna, dzięki czemu szczególnie młodsze dzieci nie zdają sobie sprawy, że są ofertami komercyjnymi. Dlatego upewnij się, że gry są w jak największym stopniu wolne od reklam, a przynajmniej że reklama jest wyraźnie oznaczona i nie zawiera żadnych nieodpowiednich treści.

Rodzice szukają gier komputerowych najlepiej razem ze swoimi dziećmi. Powinni zwrócić szczególną uwagę na treści przyjazne dzieciom i ochronę danych osobowych. Rodzice powinni uważnie przyglądać się swoim dzieciom w grach komputerowych i mieć na uwadze ich prywatność. W przypadku gier online oznacza to wprowadzenie jak najmniejszej ilości danych podczas rejestracji i odnoszenia się do warunków dotyczących tego, do czego są wykorzystywane.

Zachowaj prywatność – i swoje dane

Wiele gier online wymaga rejestracji gracza i ujawnienia danych osobowych. Oto: mniej znaczy więcej. Jeśli wymagany jest adres e-mail, sensowne jest użycie pseudonimu lub adresu specjalnie skonfigurowanego do takich celów. Sprawdź warunki i / lub politykę prywatności, aby dowiedzieć się, jakie dane są wykorzystywane, na przykład w celach promocyjnych. Jeszcze lepiej jest wybrać dostawców, którzy nie wymagają danych osobowych, takich jak adres e-mail, profil mediów społecznościowych czy numer telefonu. Jeśli Ty lub Twoje dziecko wylogujecie się z takiej gry, macie prawo do usunięcia wszystkich danych.

Internetowe gry komputerowe często oferują zintegrowane rozmowy, w których gracze mogą ze sobą rozmawiać i wspólnie opracowywać strategie. Te czaty mają zostać wyłączone dla młodszych dzieci, ponieważ wiążą się z ochroną danych i zagrożeniami dla młodzieży. Starsze dzieci w wieku powyżej dwunastu lat powinny zachować ostrożność i nie podawać danych osobowych, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto znajduje się za drugim kontem. Obelgi lub nękania należy zgłaszać operatorowi lub, w poważnych przypadkach, organom ścigania.

Wiele aplikacji do gier zachęca użytkowników do łączenia się z grą za pośrednictwem sieci społecznościowych, aby przyciągnąć znajomych do gry i uzyskać nagrody. Nie jest to jednak zalecane, ponieważ aplikacja ma wtedy dostęp do informacji osobistych i listy przyjaciół profilu oraz rozprzestrzenia informacje o grze lub inne wiadomości reklamowe we własnym imieniu, które przeszkadzają innym. W przypadku gier rozgrywane w sieciach społecznościowych gracz musi udzielić dostawcy dostępu do swojego osobistego profilu. Dlatego znajomi dowiadują się o sukcesach lub są zachęcani do uczestnictwa. Ponieważ przechowywane są tutaj bardzo osobiste dane, gracze powinni zachować ostrożność i krytycznie kwestionować powagę usługodawcy. Bo kto ujawnia wiele o sobie, naraża się na ryzyko.

Praktyczne wskazówki dla prywatności:

• Utwórz adres e-mail, który będzie używany tylko do logowania się do nieznanych dostawców.

• Użyj pseudonimu (fikcyjnej nazwy) i adresu e-mail, który nie pozwala Cię zidentyfikować.

• Nie używaj własnego zdjęcia jako awatara lub zdjęcia profilowego.

• Zapoznaj się z regulaminem lub polityką prywatności, co dostawca robi z danymi osobowymi.